Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zlonice, oslavy 170 výročí narození A.Dvořáka

9. 9. 2011

„Zlonice. Jako nic zlého,“ opakoval nám s úsměvem starosta tohoto městyse u Slaného pan Rudolf Čížek jméno své obce. Že je to označení skutečně trefné a pravdivé jsme se měli možnost přesvědčit ve čtvrtek, kdy jsme se na pozvání pana starosty zúčastnili oslav 170. výročí narození  hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Přivítání před radnicí. M.Jodas, H.Dašková, R. Čížek, M.PačesPan Čížek byl i se svojí manželkou vzhledem naši delegaci hostitelem doslova vzorným. I přes velký počet přítomných, se nám věnoval s obrovským nasazením, takže  si naše delegace měla nejprve možnost  prohlédnout nejen běžné prostory radnice, ale dokonce i běžně nepřístupná zákoutí,  kde jsou uloženy nádherné rozměrné historicky cenné obrazy místního rodáka.
Následoval oficielní program. Slavnostní mše, věnovaná památce Antonína Dvořáka,Busta A. Dvořáka znamenající pro věřící očistu duše,  pro nevěřící úžasný zážitek z interiéru barokního kostela Nanebevzetí panny Marie a pro hudební fajnšmekry doslova pochutnání nad vyjímečným zvukem varhan, akustikou a zpěvem.
Naše příjemné a sváteční naladění se prohloubilo dokonce i při následném pokládání květin k pamětní desce našeho hudebního velikána, který zde po tři roky žil a právě tady se dokonce naučil hrát na housle. Slova, pronesená před Dvořákovou bustou, byla tak moudrá a nečekaně plná prostého mírumilovného vlastenectví, jakoby je ani nepronášel místní mladičký učitel, ale někdo z prastarých Dvořákových souputníků, z přátel.
Daniela RadosaVše doslova vygradovalo v průběhu dalšího bodu programu, kterým bylo zhruba hodinové vystoupení členky Státní opery Praha Daniely Radosy se svým kolegou a hostem a klavírním doprovodem Jitky Nešverové.
Bezprostřednost, sympatie, nečekaná úvodní slova zpěvačky, kdy měla potřebu vysvětlit své  francouzsky znějící jméno a s hrdostí se přihlásit k češství,  úžasný hlasový fond a stoprocentní výkon mladičké operní divy byly pro mnohé jedním z nejkrásnějších zážitků. Při její árii z Rusalky diváci doslova ani nedýchali a jiným tekly slzy dojetí. Úžasnost atmosféry umocnilo i dojetí samotné Daniely Radosy nad neutichajícím potleskem.
Po skončení oficielního programu naší delegaci pan starosta s manželkou ještě znovu pozvalipí. Čížková, M.Pačes, H.Dašková, R.Čížek, M.Jodas na radnici, kde nám připravili milé pohoštění. Velice příjemně jsme do pozdních nočních hodin diskutovali o politických i ekonomických otázkách, čerpali rady pana Čížka, který jak jsme se naživo přesvědčili má ve svém městečku vážnost, autoritu, oblibu i respekt a dokázal si s jednoduchou elegancí poradit s mnohými vážnými problémy.
Děkujeme a těšíme se na naše příští setkání.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář