Jdi na obsah Jdi na menu
 

Odpovídáme na Vaše dotazy

 

Vážení přátelé a příznivci. Protože se nám množí maily, telefonáty i osobní dotazy, rozhodli jsme se zavést následující rubriku, v níž bychom chtěli publikovat ty nejčetnější nebo nejzajímavější a zveřejnit naše odpovědi.
Za veškeré otázky Vám mnohokrát děkujeme, nesmírně si vážíme Vašeho zájmu o dění Suverenity.
Na další dotazy, připomínky či náměty rádi odpovíme, klikněte na na

suverenita.lbc@seznam.cz 


foto-hanka-daskova.jpg

 

Odpovídá lídryně jablonecké Suverenity ing. Hana Dašková:

Zrada na voličích! Přece se Domov nemůže paktovat s ODS.
 
Na podobné připomínky se těžce odpovídá. Každý z nás někomu věří a jinému ne. Ani důvěra, ani důvěra by ale neměla být slepá a bezmezná. Z mnohých kroků bývalých radních se dalo lehce prohlédnout, že vlastní prospěch těžce vítězí nad jakýmkoli jiným zájmem, a že jsou tedy pro udržení moci schopni čehokoli. Bohužel většina lidí nemá čas se zajímat o práci radnice. A jestliže se pak před volbami na každém rohu uculuje tvář, kterou lidé znají z dřívějška a profesionálními vtloukači myšlenek k ní vymyslí text, říkající, že to je právě ten anděl dobra, který pro vás zařídil, že minulý týden nepršelo, je u mnohých úspěch zaručen.
 
Paukrtová, Vostřák! Hrůza! Co na to říkáte.
 
Teď se Vám asi nebude má odpověď líbit, ale musím se přiznat, že zrovna pana Vostřáka si svým způsobem vážím. Neznám se s ním osobně,  zdaleka se mi nelíbí všechno, co dělá a s mnohým nesouhlasím nebo se mi nelíbí, ale i přes výhrady bych řekla, že je jeden z mála dlouhodobých členů zastupitelstva, kterým jde nejen o vlastní prospěch, ale přecejen snad i o Jablonec jako takový.
Paní Paukrtová bydlívala před dlouhým časem dokonce téměř v našem sousedství. Znávala jsem ji jako nenápadnou a velice skromnou ženu. Bohužel se v té nejšpinavější politice už pohybuje delší čas, ne každý z nás má dostatek sil stále proti zlu bojovat, někdo se prostředí rychle přizpůsobí a jeho praktiky převezme za své. Škoda.
 

pokračování
 
Přesvědčili jste mě, zkusím to s vámi.
 
Děkujeme. Uděláme všechno proto, abyste si již brzy mohl říci, že jste udělal správně.
 
Dobrý den, držíme palce, určitě Vás podpoříme a doufám, že po případném vítězství nezapomenete na své zásady a sliby jako VV.
 
Srdečně děkujeme. Co říci na Vaši další větu. Slibů bylo dost, takže snad jen : Naši velikou výhodou je to, že v našem čele nestojí  politický amatér (byť pana Jona považuji za novináře přímo skvělého). V našem čele stojí zkušená profesionální politička, a co víc - politička, která se neopovrhuje nad řadovými členy a kandidáty, ale osobně jim radí,  pomáhá, podporuje je.
Jinými slovy - se svými sliby a vizemi tedy stojíme pevnýma nohama na zemi protože tím pádem víme, co reálné je a není.
Snažíme se tedy nemluvit do větru, naše sliby jsou reálné, záležet bude pouze na volebním výsledku a naší síle k jejich prosazení.
 
Dobrý den, jen jsem Vam paní inženýrko chtěl říci, že Vám držíme palce a naše rodina Vás bude volit. Věřím, že nepovolíte v tom, co jste si jako Suverenita předsevzali.
 
Dobrý den. Srdečně děkuji za Vaši milou podporu.
Se žádnými lumpárnami se určitě nesmíříme a budeme proti nim tvrdě vystupovat a bojovat. Nehodláme tolerovat politiku prospěchu jednotlivce na úkor většiny občanů.Tím spíše když vidíme, že za námi skutečně stojí spousta lidí.

pokračování
 
Jsou mezi konkurenty z jiných stran vaši známí? Považujete je všechny za lumpy? 
 
Tak to určitě nepovažuji.  Jen proto, že jsme soupeři přece nebudu plivat jedovaté sliny na každého jiného. Dokonce bych o některých mohla říci, že si jich naopak velice vážím, přestože bohužel zastávají stranu s jejíž politikou nesouhlasím.
Pokud vím, na konkurenčních kandidátkách není nikdo z mých blízkých přátel.
 
Máte v programu ochranu přírody. Jestlipak jste tedy něco udělali proti tomu, že se má kácet památný dub V Áleji?
 
Pravděpodobně jste se přepsal a myslel památný buk. Jeho pokácení nás trápí víc, než si myslíte. Samozřejmě jsme se snažili o jeho záchranu. Uspořádali jsme petici proti jeho pokácení,  vstoupili v jednání se zakladatelem sdružení Žijeme tu s vámi a dohodli se o naší podpoře tomuto sdružení.
V pokácení buku se totiž sdružují dva problémy. Jedním z nich je samotný buk a druhou - plánovaná výstavba zrůdných domů na způsob panelových krabic v této vilové čtvrti, v těsném okolí památného buku. Staveb bez naplánované občanské vybavenosti, dostatečného parkování a to samozřejmě pomíjím to prvotní - tedy urbanistickou hrůzu.
Bohužel jsme zjistili, že buk má opravdu velice poškozené kořeny a tahové zkoušky vykazují skutečné nebezpečí jeho pádu, což jistě developeři nesmírně přivítali. Ač nám srdce krvácí, určitě si nevezmeme na zodpovědnost možnost, že by jeho pád kohokoli ohrozil nebo zranil. Zkoušeli jsme i jiné možnosti - lanovou podporu, ořez atd. Bohužel u buku jsou tyto možnosti nepoužitelné.
Buk tedy nezachráníme na jeho místě se vysadí nový, jehož zmohutnění se už nikdo z nás nedožije. Dál budeme ale bojovat proti nesmyslné zrůdné výstavbě v této lokalitě.
 

pokračování
 
Prý jste proti sportu, co je na tom pravdy?
 
Ne, to vůbec není pravda a netuším, jak jste na podobnou myšlenku přišel. Naopak. Chtěli bychom podporovat volnočasové - tedy i sportovní - aktivity pro nejširší vrstvy občanů. Mimo jiné zajistit např. pomocí sponzorů vstupy na hřiště zdarma. Nelíbí se nám, že sport už dávno není o zdraví a radosti z pohybu, ale o penězích. Ne každý si může dovolit platit drahé vrcholové sportovní kroužky. A také - sport je podstatně víc, než jen fotbal. 
 
V novinách jste mluvila o hroší kůži některých Vašich protivníků. Myslela jste tím "staré struktury" nebo koho ještě?
 
Myslela jsem tím třeba ty, kteří si bezstarostně proplouvají  v podstatě jakoukoli dobou: za totality se vyhoupnou na vysokou funkci, po revoluci se stávají velkými podnikateli až skončí ve vysoké funkci na radnici. Nebo také ty, kteří sedí v radě města a nepřipadá jim nemorální pobírat nemalé peníze a odměny v dozorčích radách. A ještě dále ty, kteří využívají postavení na radnici ke svému prospěchu
 
Kdo z vašich kandidátů je podle vás nejlepší?
 
Všichni naši kandidáti mají své kvality
 
Dobrý den. Chtěla jsem se zaptat. Prý jste v rozhlase řekla, že chcete hospic ve městě na místě bývalé prodejny Jabloň. Je to pravda? A nemyslíte, že by centrum bylo pro staré lidi velice nevhodné?
 
Také Vám dobrý den.Děkuji za Váš dotaz.
V prvé řadě musím hned v úvodu říci, že jsem nic takového neřekla a hospic na místě bývalé Jabloně považuji za nesmysl (a to pomíjím fakt, že už je stejně hotový a odsouhlasený projekt na zcela jiné využití, takže ani z technického hlediska by tohle řešení zřejmě nebylo možné). Tato matoucí informace vznikla pravděpodobně z trošku nešťastného sestřihu mého vyjádření v rozhovoru pro Český rozhlas Sever.
Odpovídala jsem na otázku, jakým způsobem bychom chtěli bojovat proti nezaměstnanosti. Odpověď byla časově limitovaná a já jsem se snažila v krátkém čase vyjádřit co nejvíce našich plánů co s nezaměstnaností.
Uvedla jsem možnost využít dotací EU na nová pracovní místa nebo rozvoj domů pro volnočasové aktivity seniorů dále možnost zvelebení centra, například  stavbou multifunkčního objektu v prostoru bývalé Jabloně, kde by mohla nalézt pracovní uplatnění spousta jabloneckých občanů i firem. A jako další možnost, kde by se skloubil vznik pracovních míst a potřeby pro nemohoucí seniory jsem uvedla také nutnost vybudování hospice. O lokalitě ale nebyla řeč. Sestřihem odpovědi ale mohl vzniknout dojem spojitosti obou odpovědí. Na náš názor možností umístění hospice jsem již odpovídala, vyjádření naleznete v odpovědích na otázky na webových stránkách.
 
Viděla jsem samolepku s koněm. To je Váš? Děkuji za odpověď.
 
Ne. A musím říci bohužel. Jsou to koně, které se pasou nad nad domem mé maminky a patří sousedovi.

V novinách jste měla fotku asi s nějakým hříbětem. Jaký máte vztah ke zvířatům a co jste schopná pro ně udělat?

Zvířata mám od malička moc ráda. Jsem dítě vesnice a myslím si, že mám nejen pro zvířata, ale vůbec pro přírodu velký cit a hlavně k ní mám velikou úctu a respekt. A právě poslední dvě jmenované vlastnosti u lidí postrádám čím dál více.
Jinak nevím dost dobře, jak odpovědět na Vaši druhou otázku. Snad jen, že jsem se už od malička uměla postarat o ovce, kachny, čuníka, krůty, slepice a nevím co ještě. Dnes máme psa, kterému je 19,5 roku a také papouška, kočku a v rybníčku také třeba čolky.
Také patřím mezi ty, kteří alespoň drobně podporuji ZOO v Liberci.
 
Paní Dašková působíte velice sympaticky, ale jako chlap asi nebudu mít šanci, vy jste vdaná, že :-)?
 
Pochopitelně mě Váš kompliment velice těší. Ano, jsem vdaná přes 20 let, poprvé a doufám naposledy a manžela mám moc ráda, takže bohužel... :-)


pokračování
Paní Dašková, co si myslíte, že vy sama dokážete?
 
Tak především zdaleka nejsem sama, stojí za mnou tým schopných a morálně cenných lidí a v tuhle chvíli už i slušná spousta příznivců a sympatizantů.
A dále – jestli dostanu příležitost něco dokázat a s jakou silou, záleží pouze na Vás, tedy i na Vás osobně, jinými slovy na všech voličích.
Těch možností na poli komunální politiky je dost. Město přece rozděluje spoustu zakázek, je vlastníkem mnoha pozemků, rozhoduje o podpoře nebo nepodpoře různých aktivit, spolků, je zřizovatelem škol atd.
Co všechno bychom chtěli dokázat najdete v našem programu.
 
 
Jaký je váš názor na jadernou elektrárnu v Jablonci?
 
Na tuhle otázku Vám neodpovím přímo, neměla jsem možnost si prostudovat žádné konkrétní materiály a jistě by bylo třeba mnohých konzultací s odborníky z řad zastánců i odpůrců.
Osobně bych ale byla velice opatrná vůči jakýmkoli „huráakcím“ tohoto směru.
Za prvé je to běh na dlouhou trať a také bych nerada, abychom za účelem levnější elektřiny postavili drahou megastavbu (ne?)bezpečné jaderné elektrárny a v konečné podobě by se navíc tato skutečnost třeba kontraproduktivně obrátila v další zdražování, jako jsme tomu svědky nyní, kdy nás díky boomu slunečních elektráren a získané levné elektřině nakonec čeká zdražování elektřiny
 
 
Jste teda vlastně levičáci nebo pravičáci?
 
Tuhle otázku nemám ráda, protože v podstatě termín levice a pravice je dnes už přežitý a ztratil svůj význam. Pravice se chová levicově, levice pravicově a korunou všeho byla před několika lety s klidem gentlemana uzavřená koaliční smlouva mezi pravicí a levicí ODS A ČSSD. Pravice by se měla starat o nezvyšování daní a podívejme, co ve skutečnosti dělá.
Chápu ale, že dodnes jsou tyto termíny jakýmsi základním ukazatelem pro možnost určitého zařazení. Pak tedy by se dalo říci, že jsme stranou politického středu.
 
 
Paní Dašková jste mi docela sympatická, program máte docela dobrý, ale řekněte mi, jak si konkrétně představujete třeba ochranu přírody?
 
Děkuji za milý kompliment.
Měli bychom si uvědomit, že ničením přírody ničíme především sami sebe. 
Ochrana přírody musí mít široký záběr a je třeba ji řešit několikastupňově, cíleně a systematicky. Tohle téma je nám velice blízké a zabralo by mnoho místa, tedy alespoň něco málo.
Jedním z prvních elementů je správný systém skutečné ochrany. Ne, že jeden rok určité místo úpěnlivě hájíme a další rok tam na základě záměrů někoho, kdo má tučné konto necháme klidně vybudovat supermarket (který se třeba ani nakonec nepostaví).
Další je podpora různých občanských sdružení, která přírodu chrání.
Až třeba po výchovu dětí a mládeže. To, co suplují malé skupinky kroužků skautů, by se mělo dít v rámci školy. Navrhujeme v rámci občanské nauky příp. základů společenských věd apod. zařazení pravidelných hodin (1x měsíčně od 3. do 9. třídy) výchovy k vlastenectví, národnímu odkazu, folklóru, ale také právě k ochraně přírody a souznění s ní (více najdete v našem programu). Rovněž navrhujeme patronáty všech škol i tříd nad určitými místy – pomníky, parčíky, plochami, které by v rámci pravidelné výuky pracovní výuky udržovali v čistotě a pořádku
Další stupeň je ten, že by si větší respekt a samostatnější působnost zasloužil odbor životního prostředí, dále údržba stromů a zelených ploch a jejich rozšiřování atd.
 
Ochrana přírody se ale musí dělat promyšleně. Jestliže nějaký milovník přírody přiveze odněkud vydru a vypustí ji do volné přírody, musíme ji pochopitelně chránit a být za takového živého tvora šťastni. Ovšem štěstí pozorovatelů může být provázeno dotčenými výtkami např. rybářů, kterým takový tvoreček může činit pochopitelné škody. Zde je třeba zasáhnout spolupracovat, nalézt finance a opravdu se na ochraně přírody podílet, nikoli ji někomu házet na krk. 
 
 
Dobrý den paní Dašková. Rád bych se zeptal, jestli také myslíte na nás, co už nám není ani 30 ani 60 let?
 
Dobrý den.
Samozřejmě.
Osobně si velice vážím a ctím staré lidi. Tak jsem byla vychovávaná a tak se snažím vychovávat i své děti. A právě od těch dětí bychom také chtěli začít. Jejich systematickou výchovou k úctě ke starším a starým. Chtěli bychom různými akcemi více podporovat častější setkání dětí a seniorů, zvláště návštěvy nechodících seniorů (více v našem programu). Pro ty čilejší bychom chtěli, aby zde zpopulárněly kluby, které fungují jinde a velice propracované jsou v zahraničí, kdy se důchodci pravidelně schází, ženy vymýšlí a tvoří různé panenky, háčkují dečky, pečou a muži mají své orchestry, lepí letadla, hrají karty, šachy apod. Samozřejmě jezdí na výlety nebo besedují. Vybudovat – nazvěme to domy, pro volnočasové aktivity seniorů.
Rovněž chceme prostřednictvím nezaměstnaných, pomoci lidem, kteří si nejsou schopni zajistit nákup nebo úklid.
 
 
Vy jste se spojili se zemanovci? Máte na kandidátce pana Opatrného
 
Ne, rozhodně nespojili! V některých městech připadala v úvahu koaliční spolupráce při tvorbě kandidátních listin pro komunální volby. V Jablonci n.N. tomu tak ale nebylo, přestože určitá jednání proběhla. Týkala se ale pouze asi čtyř jmen. Subjektivně musím říci, že informace, které se ke mě dostávaly byly lehce zmatečné a rozporuplné. Zemanovci řešili svůj určitý vnitrostranický problém, nakonec se pokusili postavit samostatnou kandidátku, což se jim nepodařilo, resp. nepodařilo se ji naplnit, takže je spíše symbolickou informací.
Jeden člen SPOZ, si prosadil svoji účast na naší kandidátce pod hlavičkou naší strany. Je to ing. Vladimír Opatrný, velice kvalitní člověk, odborník na daňovou problematiku, který se s programem a názory Suverenity ztotožňuje.
 
 
Všechno je to jedna pakáž, k volbám jsem přestal chodit už dávno.
 
Tohle sice není otázka, ale musím říci, že Vás chápu. Také jsem propadla beznaději, že je nemožné s čímkoli v tomhle státě pohnout a dokonce se přiznám, že i já jsem k předminulým volbám nešla.
Ani letošních voleb jsem se vlastně ještě na začátku roku nechtěla zúčastnit.
Pak jsem ale zapřemýšlela a zjistila, že příznivci těch silných a sebevědomých stran – ti, co jim nesmírně vyhovuje současné politické prostředí, protože si díky němu přišli k majetkům a bohatství – tak právě tihle lidé k volbám vždy přímo běží, jen aby si zabezpečili další bezstarostný mnohdy parazitní život, zatímco mnozí z těch prostých, udřených a politikou otrávených máchne rukou a na volby rezignuje tak, jako jsem to chtěla udělat i já sama. V té době jsem zaregistrovala Suverenitu paní Jany Bobošíkové, jejíž vlastenecké názory mi byly hodně blízké. Už za totality jsem patřila k rebelům a tahle dáma najednou říkala stejně zamlčovanou, ale o to víc jasnou pravdu, jakou jsme kdysi slýchali z rádia Hlasu Ameriky Rozhodla jsem se tedy bojovat a dokonce dnes stojím před Vámi jako kandidát a navíc lídr kandidátky. Za sebe, za své čisté svědomí, pro své děti. A Vás prosím – nevzdávejte to.
 
 
Máte mezi kandidáty faráře,věříte v boha?
 
Ano máme, přesněji emeritního kazatele, tohoto člověka znám delší dobu, velice si ho vážím pro jeho zkušenosti i moudrost a jsem skutečně ráda, že patří mezi naše kandidáty.
Otázku mé víry když dovolíte nebudu veřejně prezentovat, nemám potřebu křičet do světa v co a čemu věřím, považuji to za osobní záležitost každého z nás
 
 
Chtěla jsem se paní inženýrko zeptat, jestli byste byla pro postavení hospicu. Děkuji.
 
Také já děkuji za Váš zájem o naše názory.
Ano. Hospic je určitě potřebná záležitost. Jen mám z posledních zpráv zase pocit, že je něco špatně.
Za prvé mi připadá, že zvlášť v současné předvolební době se začínají prát liberečtí a jablonečtí politici a předhánějí se ochotou a snahou o zbudování hospicu právě tam či tam. Tak trošku mi ale připadá, že zájem o samotné gesto je podstatně větší než skutečný zájem o staré a nemohoucí.
Co se týká Jablonce, zcela ideální mi připadala myšlenka zbudování hospicu v bývalé dětské nemocnici nebo vlastní porodnici.
Poslední zprávu, kterou jsem na toto téma zaznamenala byl novinový článek o myšlence umístění hospicu v prostoru proti bývalé porodnici.
Pokud se nemýlím, je v uvedeném prostoru zalesněná část. Pak s tímto řešením nesouhlasím. Nevím, proč by se měly kácet další stromy, proč bychom si měli ukrajovat další zbytečky zeleně a proč by tam staroušci měli dožívat ve stínu bez sluníčka.
Jak je možné, že radní nepromýšleli tuto problematiku, nehledali vhodné místo již dříve! Namísto obecního zájmu o hospic mnohé vhodné objekty a pozemky spekulativně odprodávali a třeba i sami sobě! Např. pozemek, na němž by se nemusel pokácet ani jediný strom, je v téže lokalitě, navíc slunné, jen nepatrný kousíček od nyní preferovaného místa, nikoli proti bývalé porodnici, ale pod ní - za benzínovou pumpou. Třeba se pan Pelta pochlapí a jestliže jakožto radní „přiklepl“ odprodej tohoto pozemku své vlastní firmě, ačkoli ji posléze opustil, má jistě dobré vztahy se svými bývalými partnery a třeba se mu podaří je přesvědčit, aby pozemek za stejné peníze městu vrátili pro účely hospice zpět. případně se může zachovat jako mecenáš a pozemek městu darovat. Bohatí místní lidé by přece podobné aktivity měli podporovat.
Další logickou cestou by byla dohoda s Libercem a stavba na místě dnešní „nejdražší díry ve střední Evropě“, mezi Jabloncem a Libercem, v místě, kde původně měla stát nemocnice, z jejíž stavby se bohužel uskutečnila pouze ona díra.
 
 
Byla jste u někdy komunistů? Co říkáte na komunisty nebo jejich spolupráci?
 
Ne, to tedy opravdu nikdy. Ani v žádné jiné straně.
Patřila jsem vždy k rebelům. Nebýt velkého pochopení, snad i hrdinství mé třídní profesorky už na jablonecké SPŠ, paní Jany Rytířové, která musela řešit četná udání na má nevhodná veřejná verbální hodnocení komunistického režimu, možná bych nedostudovala ani střední školu. Odpor ke komunistickému režimu mám tedy zadřený hluboko pod kůží.
Přesto naprosto nesouhlasím s trapnými alibistickými výmluvami střídajících se vlád ODS i ČSSD i KDU-ČSL , potažmo nyní TOP09, kde sedí stále jedni a titíž, kteří se na komunisty vymlouvají již přes dvacet let.
Přičemž jestliže komunisté rozkrádali po náručích, zvláště za poslední roky tak mocní činí po valnících, jestliže jsme měli nezdravé zuby z důvodů nedostatečně kvalitních zdravotních možností, teď je máme nezdravé, protože nemáme na drahé korunky a můstky a jestliže jsme měli oprýskané zámky a památky, máme je teď sice krásně barevné a opravené, jenže se do nich nedostaneme, protože jsme je za pár špinavých zlaťáků prodali zahraničnímu majiteli!
Nemám ráda komunisty, ale nelíbí se mi propagandistické čáry mocných, kteří za pomocí strašáka komunismu odvádějí pozornost lidí od svých špinavostí a černot.
Ke spolupráci asi toto. Nechci se u žádného z problému soustředit na to, kdo je pro a kdo proti, ale jestli je nebo není dané řešení správné ve prospěch většiny občanů.
 
 
Dobrý den, Vám fandím, i když mi Bobošíková připadá hodně nepřístupná.
 
Paní Dašková znáte se osobně s Janou Bobošíkovou?Jestli se s ní znáte tak jaká je?
 
Jak moc se znáte z Janou Bobošíkovou?
 
Je Bobošíková taková hezká baba jako na fotce nebo je to všechno počítačově vyžehlený?
 
Děkuji za podporu.
Na tyto podobné otázky odpovím hromadně.
Paní Bobošíkovou jsem před svým vstupem do politického dění osobně neznala, sledovala jsem ji pouze jako mediálně známou komentátorku pořadu Sedmička a později jako političku, která mi byla blízká svými názory a postojem. Později jsem měla tu čest se s ní seznámit, komunikovat s ní a poznat jí trošku více. Zjednodušeně bych řekla, že je to dáma nesmírně inteligentní, pracovitá, s obrovským rozhledem a zkušenostmi, před kamerami a v politickém soupeření tvrdá, neústupná a neohrožená a v soukromí skromná, naprosto normální, přirozená, křehká.
Vzhled by musel zhodnotit muž, pokud se ale ptáte mě, připadá mi opravdu velice atraktivní
 
 
Je velmi smutné, že Vám dětské ODS v Jablonci nad Nisou přelepují Vaše reklamní plakáty. Měli by jste s tím něco udělat a dát jim na zadek.
 
Děkujeme za upozornění.
Musím se tomu pousmát, protože to je ten klasicky nečestný způsob boje, který ti u vesla považují za zcela běžný. Oni jinak bojovat ani nedovedou, ale předvádějí jen svou ubohost. Bojí se a mají proč!
Pokud nám lidi pomůžou, "na zadek" jim dáme!

Zlo se bohužel nikdy nevymýtí, ale chtěli bychom alespoň trošičku vrátit Jablonec z množících se manýrů obvyklých v Turecku nebo Rusku (bakšiše za cokoli, službička komukoli) zpátky do zvyklostí vyspělejších civilizací.
 
 
Co Vás to paní inženýrko prosím vás napadlo se pustit do takové zrůdnosti, jakou je politika?
 
Pochopitelně se i mě – otrávené současnou politikou, kdy se sice pravidelně střídají takzvané levicové a pravicové vlády, ale výsledkem je jenom to, že se bohatí pakují ještě víc a chudí jsou ještě chudší, tedy i mě se nabízela možnost, strčit hlavu do písku a dělat, že nevidím. Ale hudrovat a nic nedělat by bylo příliš alibistické. Pokud si všichni budeme říkat, že to stejně nemá cenu, protože nic nezmůžeme a nic se nezmění, těžko se jakékoli změny dočkáme.
Určitě by nikdo ještě ani v létě 1989 nevěřil, že za pár týdnů poženeme Ruskou armádu z Čech a Husák a spol. se budou klepat jako osiky. A stalo se, ať již byly okolnosti jakékoli.
... a navíc, jsme přece Češi, takže – „Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů...“